- KONFIGURATOR ZAMÓWIENIA
- PRODUKTY W 24H
- FOLIA DO TACEK WIECZKOWA
- PAKOWANIE NA WYNOS, CATERING
- WORKI DO PAKOWANIA PRÓŻNIOWEGO - MOLETOWANE
- FOLIA MOLETOWANA W ROLCE
- PAKOWARKI LISTWOWE
- WORKI DO PAKOWANIA PRÓŻNIOWEGO PA/PE - GŁADKIE
- WORKI DO SKRZYNEK I POJEMNIKÓW
- PAKOWARKI KOMOROWE
- WORKI DO GOTOWANIA
- OBKURCZARKI
- FOLIA DO MASZYN ROLOWYCH
- OLEJ DO POMP PRÓŻNIOWYCH
- TAŚMA TEFLONOWA SAMOPRZYLEPNA
- CZĘŚCI DO PAKOWAREK PRÓŻNIOWYCH
- ZAMÓW PRÓBKI
- Nowości
- Promocje
Pakowarki próżniowe
Pakowarka Próżniowa - budowa i funkcje
Pakowarka próżniowa staje się niezbędnym urządzeniem przy produkcji i sprzedaży żywności, wspomagającym także funkcjonowanie nowoczesnej kuchni w restauracji i hotelu. Zasada jej działania polega na odsysaniu powietrza z wnętrza foliowego worka i zamknięcie opakowania szczelnym zgrzewem. Każda pakowarka próżniowa gastronomiczna jest wyposażona w pompę próżniową oraz pokrytą teflonem listwę grzewczą. Główną zadaniem pakowania próżniowego jest przedłużenie trwałości produktów spożywczych.
Pakowarka próżniowa listwowa - co to takiego?
Na rynku dostępne są dwa typy pakowarek próżniowych gastronomicznych. Pierwszy z nich to pakowarki listwowe, urządzenia o niewielkich wymiarach, których listwa zgrzewająca ma długość wahającą się od w przedziale 20-50 cm. Ze względu na swój rozmiar, najczęściej znajduje zastosowanie w małych sklepach, restauracjach i w gospodarstwach domowych. Najprostsze urządzenia są wykonane z tworzyw sztucznych, bardziej zaawansowane modele posiadają wytrzymałą konstrukcję ze stali nierdzewnej. Przy korzystaniu z bezkomorowej pakowarki próżniowej, pakowany produkt umieszczany jest w foliowym worku, na zewnątrz urządzenia. Do wnętrza wkłada się tylko końcówkę worka, z którego jest wyciągane powietrze. Aby umożliwić sprawne odsysanie, stosuje się worki o tłoczonej strukturze w formie kratki lub linii tzw. moletowanej, która umożliwia ewakuację powietrza.
Czym charakteryzują się komorowe pakowarki próżniowe gastronomiczne?
Drugim rodzajem pakowarek próżniowych gastronomicznych są pakowarki komorowe. Zgodne z nazwą, posiadają komorę zamykaną przy pomocy hermetycznej pokrywy, do której wkłada się opakowanie z produktem. Z wnętrza komory pompa próżniowa wyciąga powietrze, w ostatniej fazie pakowania następuje zgrzewanie folii. Tego typu pakowarki znajdują zastosowanie w większych zakładach gastronomicznych, ze względu na wysoką wydajność oraz wymaganą powtarzalność efektu pakowania. Do zalet komorowych pakowarek próżniowych można zaliczyć zaawansowaną regulację parametrów pracy oraz możliwość korzystania z tańszych opakowań – worków gładkich, dostępnych w szerokim asortymencie zróżnicowanych rozmiarów, grubości oraz kolorów.
Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy zakupie pakowarki próżniowej?
Przy wyborze pakowarki próżniowej gastronomicznej, trzeba uwzględnić: rodzaj i specyfikę pakowanych produktów, wielkość porcji oraz planowaną ilość zamykanych opakowań.
W zależności od wielkości zapotrzebowania, dostępnego budżetu oraz specyfiki miejsca przeznaczenia, decydujemy o typie urządzenia, długości i ilości listew zgrzewających, gabarytach komory, wydajności pompy próżniowej oraz funkcjach dodatkowych.
Długość listwy zgrzewającej określa maksymalną szerokość zamykanego opakowania, w przypadku używania małych woreczków, można jednocześnie zamknąć kilka sztuk. Zastosowanie dodatkowych listew zgrzewających umożliwia znaczące zwiększenie efektywności.
Wydajność pompy próżniowej, podawana w m3/h, jest jednym z najważniejszych parametrów określających szybkość pracy, wpływa na czas pakowania oraz poziom maksymalnego osiąganego podciśnienia.
Wymiary komory ograniczają maksymalny rozmiar pakowanej porcji. Jeżeli podczas pakowania, oprócz produktu w komorze znajduje się dużo wolnej przestrzeni, czas odsysania powietrza będzie dłuższy. W takiej sytuacji, dla szybszej pracy, należy optymalnie dobierać wielkość i ilość pakowanych porcji oraz aktywnie korzystać z dostępnych płyt wypełniających.
Przy obsłudze bardzo dużej ilości opakowań, warto rozważyć zakup pakowarki dwukomorowej, która poprzez naprzemienne użycie obu komór, umożliwia najlepsze wykorzystanie dostępnej wydajności.
Dodatkowe informacje o rodzajach pakowarek próżniowych
Pakowarka komorowa posiada przestrzeń zamykaną hermetyczną pokrywą, w której umieszcza się pakowany przedmiot wraz z opakowaniem. Odessanie powietrza następuje przez wytworzenie próżni we wnętrzu całej komory urządzenia i następnie zgrzanie folii. Komora zazwyczaj otwiera się samoczynnie po zakończeniu całego procesu zgrzewania.
Pakowarki komorowe są popularne ze względu na wygodę użytkowania (szybkość i powtarzalność pracy) oraz możliwość stosowania worków z folii gładkich, oferowanych w większym wyborze i atrakcyjnej cenie. Regulacja parametrów zgrzewania i precyzyjne stopniowanie siły odsysania powietrza to istotne atuty tego typu pakowarek.
Oferowane modele różnią się wielkością, począwszy od modeli typu mini, przez pakowarki średnich rozmiarów po duże urządzenia wolnostojące (często na kółkach) przeznaczone do zakładów produkcji spożywczej. Dla osiągnięcia najwyższej wydajności pakowania w worki opracowano pakowarki dwukomorowe, maksymalnie skracające czas pakowania.
Dla skrócenia czasu odsysania, zaleca się stosowanie wewnątrz komór płyt wypełniających, które mogą być także pomocne przy pakowaniu produktów płynnych. Płyty często znajdują się w standardowym wyposażeniu pakowarki.
Szczególną grupę pakowarek komorowych stanowią dwa modele firmy Henkelman Toucan square i Toucan Regular, służą one do załadunku pionowego, przeznaczone są do pakowania produktów sypkich lub płynnych. Po umieszczeniu wewnątrz urządzenia, produkt swobodnie wypełnia opakowanie przyjmując jego kształt. Po odessaniu powietrza, uformowane opakowanie pozostaje sztywne. W ten sposób może być pakowana np. kawa czy mleko w proszku dla dzieci.
Pakowarka z zewnętrznym ssaniem - bezkomorowa (listwowa)
to urządzenie zazwyczaj mniejszych rozmiarów o długości listwy od 200 do 550 mm. Pakowany produkt w tym wypadku pozostaje w pewnej odległości od urządzenia, a we wnętrzu pakowarki umieszcza się jedynie koniec worka.
Do pracy z użyciem większości modeli pakowarek bezkomorowych potrzeba worków o fakturze moletowanej, umożliwia to sprawne odsysanie powietrza.
Większe modele z tej grupy, wyposażone w metalową obudowę i wydajniejszą pompę używane w niewielkich restauracjach i zakładach, natomiast modele z plastikową obudową i całkiem małą pompą rekomendowane są do zastosowań domowych.
Profesjonalne pakowarki próżniowe posiadają dodatkowo funkcję czyszczenia oleju.
Uruchamiając specjalny program, użytkownik wprowadza pompę w tryb pracy ciągłej a podniesienie temperatury oleju powoduje odparowanie niepożądanej wilgoci, będącej przyczyną korozji i przyspieszonego zużycia pomp. W przypadku częstego pakowania produktów wilgotnych, zaleca się przeprowadzanie czyszczenia kilka razy w tygodniu.
Prezentacja multimedialna zasady działania pakowarki listowej oraz komorowej
W przypadku zastosowań domowych i w małych sklepach, przy jednorazowym pakowaniu kilku - kilkunastu produktów, wybór pakowarki bezkomorowej będzie wystarczający. Również w przypadku konieczności pakowania produktów o podłużnym kształcie (np. wędzonych ryb), większą swobodę działania zapewni pakowarka bezkomorowa (brak ograniczeń wielkości - możliwość stosowania folii w rękawie). Jeżeli jest potrzeba pakowania kilkudziesięciu produktów dziennie lub więcej (sklepy, kuchnie, firmy cateringowe, zakłady produkcyjne), pakowarka komorowa wykona tę pracę szybciej i dokładniej a worki będą znacznie tańsze.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - do kontaktu!
Infolinia: